Pyly a alergie
Rozkvetlé louky, stromy, keře patří neodmyslitelně k jaru a létu – miliardy pylových zrn poletuje vzduchem a usazují se v našich vlasech, oblečení a zaletují do našich obydlí. Především tato pylová zrna vdechujeme a poté se usazují na sliznicích a vyvolávají alergie. Počet alergiků stále stoupá. Kvůli změně klimatu a oteplování planety si od pylu neodpočineme ani v zimních měsících. První pyly se objevují koncem ledna a mizí začátkem prosince. Musíme se tedy snažit proti nim bojovat. Zde vám nabízíme několik rad a tipů:
Jaký je rozdíl mezi pylovou alergií a nachlazením?
Pokud je sekret z nosu a průdušek vodnatý a čirý, oči jsou zarudlé a slzí, potom se jedná o alergii. Při hnisavém sekretu jde o nachlazení.
Kdo je nejvíce ohrožen získáním alergie?
Prakticky každý. Dříve bývaly alergické na pyly předeším osoby ve věku od 20 do 50 let. Počet alergií u dětí enormě stoupá. Na druhé straně se stále více u osob kolem 40. nebo 50. roku často objevuje alergie na pyly, i když byly celý život zdravé.
Jak vzniká alergie na pyl?
Pyly se usazují na sliznici, kde nabobtnají a prasknou. Imunitní systém zjistí přítomnost cizí bílkoviny a silně se proti tomu brání. Považuje totiž vetřelce za původce nemoci a zaktivuje se produkováním protilátek – tak se rozvíjí alergie.
Proč jsou pylové alergie stále nebezpečnější?
Naše dýchací cesty jsou vlivem znečištění životního prostředí oslabeny, pyly pronikají hlouběji. Pylová zrna jsou k tomu znečištěna jedy a škodlivými látkami. Přibývá i nebezpečných rostlin jako např. ambrozie peřenoslistá zavlečena z USA. Tato rostlina je vysoce alergizující a bohužel se u nás rychle rozšiřuje.
Jak se mohu chránit před pyly?
- Smíchejte jednu kapku eukalyptového oleje (k dostání ve vaší lékárně) s 10 ml rostinného oleje. Naneste pomocí vatové tyčinky na vnitřní stranu chřípí.
- Kopřivy obsahují látky blokující alergie – pijte třikrát denně kopřivový čaj (k dostání ve vaší lékárně).
- V době mezi 11. hodinou dopolední a 14. hodinou je koncentrace pylu ve vzduchu nejvyšší. Pokuste se zamezit pobytu venku v tuto denní dobu.
- Neodkládejte si oblečení, které jste během dne nosili, vedle vaší postele – tak zamezíte možným záchvatům v noci.
- Pokud trpíte záchvaty kýchání, vdechujte opatrně vodní páru. Ne příliš rychle a příliš mnoho, pára je horká a můžete se opařit.
- Syrová cibule obsahuje flavoid quercetin, který působí jako přírodní antihistaminikum. Jezte tedy častěji syrovou cibuli.
- Udělejte si solný roztok – 1 čajovou lžičku soli rozpusťte ve 200 ml teplé vody. Vyplachujte tímto roztokem několikrát za den obě nosní dírky.
- Zvyšte přísun vitamínu C a hořčíku. Snižuje to riziko alergie.
- Vyměňujte pravidelně pylový filtr ve vašem vozidle.
- Jogurt zmírňuje alergii. Jeden kelímek nízkotučného jogurtu denně.
- Natírejte nosní sliznici olivovým nebo rakytníkovým olejem (k dostání ve vaší lékárně).
Poskytovatel: Volksversand Versandapotheke s. r. o. Telefon + 420 482 323 205 , Telefax + 420 482 317 287
Jednatel: Roland Kulms
Copyright (c) 2014 Volksversand Versandapotheke s. r. o. |
|