Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)
Původ jména: Taraxacum - z řeckého taraxis = oční onemocnění, proti němuž se rostliny používalo, a akeomai = léčit, hojit, officinale - z novolatiny officina = lékárna, tedy lékárnicky užívaný
Lidová jména: „Dobrý mníšek“ se říká pampelišce pro její vysoce léčivou schopnost a pro její „ochotu pomáhat“, jak se dříve o užitečných bylinkách říkalo. „Zahradníkem“ byla pojmenována proto, že nechyběla téměř v žádné zahradě, a „hadí strašidlo“ se jí říkalo pro její stonky, připomínající vztyčené malé hádky.
Užití: Pampeliška je prastará léčivá rostlina. Čaj ze sušených listů a kořene působí projímavě, vzbuzuje chuť k jídlu a posiluje. Obsahuje mlékovitou šťávu, kterou už staří Řekové používali při očních zánětech. Z čerstvých listů se připravují jarní saláty a špenát. Z květů se vyrábí domácí vína a velmi chutný med. Kořen se místy používá k výrobě kávoviny.
Zajímavosti: Pampeliška je významnou rostlinou medonosnou. Aby včela nasbírala 1 kg medu, musí navštívit 125 000 květů. Záznamy o léčbě jater čerstvou pampeliškovou šťávou najdeme již u Aviceny (slavný arabský lékař Ibn Sína), a to v letech 980 až 1036 po Kristu. Některé druhy pampelišek obsahují vysoké procento kaučuku, a proto byly tyto rostliny využívány za války k jeho vlastní výrobě.
Zdroj: Marta Knauerová, Čarovné bylinky, 1.vydání, 2008
Poskytovatel: Volksversand Versandapotheke s. r. o. Telefon + 420 482 323 205 , Telefax + 420 482 317 287
Jednatel: Roland Kulms
Copyright (c) 2014 Volksversand Versandapotheke s. r. o. |
|