Ostružiník křovitý (Rubus fruticosus)
Původ jména: Rubus - z latinského ruber = červený (červeně zbarvené plody některých druhů), fruticosus – z latinského frutex = keř, křovitý
Lidová jména: černá medvědice, ježkovy korále, černá malena, černé maliny, černice, vostružiník, ježkovy keře …Podle staré lidové pověsti chodí na červené maliny medvědi „červení“, tedy rezatí a naopak na černých ostružinách si rádi pochutnávají medvědi černí. „Ježkovy korále“ se ostružinovým keřům prý říká proto, že mají své trny právě tak pichlavé, jak pichlavé mají své bodliny i ježci.
Užití: Ostružinové listí je v dnešní době vyhledávanou a velmi účinnou bylinkou, a to jak v lidovém, tak i v oficiálním lékařství. Z usušených listů se vaří silný léčivý čaj, který zmírňuje následky nachlazení. Kloktá se proti zánětu mandlí, zánětům v krku a při krvácejících dásních. Odvar z listů působí mírně svíravě, protizánětlivě, a proto je využíván v léčbě průjmů, střevních katarů a při žaludečních obtížích. Z dobře vyzrálých plodů ostružiníku, obsahujících velké množství vitamínu C, se vaří povidla, šťávy, marmelády i ostružinové víno a likéry.
Zajímavosti: První odrůda ostružiníku byla vyšlechtěna v roce 1840 ve Spojených státech. Přestože ostružiník patří mezi nejmladší pěstované ovocné dřeviny u nás, našli bychom přes dvě stě šedesát druhů této rostliny, které jsou od sebe jen velmi těžko rozlišitelné. Jako zvláštnost se pěstuje i ostružina s bílým plodenstvím.
Zdroj: Marta Knauerová, Čarovné bylinky, 1.vydání, 2008
Poskytovatel: Volksversand Versandapotheke s. r. o. Telefon + 420 482 323 205 , Telefax + 420 482 317 287
Jednatel: Roland Kulms
Copyright (c) 2014 Volksversand Versandapotheke s. r. o. |
|