Maliník obecný (Rubus idaeus)
Původ jména: Rubus – z latinského ruber = červený (podle barvy plodů), idaeus – rostoucí na hoře Ida na Krétě
Lidová jména: Včelí hospůdka, vosí hospůdka, malenka … Maliník je významnou medonosnou rostlinou, která poskytuje včelám hojnost světlého nektaru a pylu. Zralým plodům se pro množství sladké šťávy říká „včelí“ nebo také „vosí hospůdka“. V malinách si často „lebedí“ a pochutnávají i larvy hmyzu.
Užití: Maliník je významnou léčivkou. Z listí, které je bohaté na obsah vitamínu C, se připravují různé čajové směsi proti skleróze, proti vysoké horečce a ze šťávy sirup na posílení srdce. Malinový ocet se používá při bolestech v krku, proti kašli a jako prevence proti zubnímu kazu. Nálev z listů je podáván při průjmových onemocněních. John Gerard, 1597: „Plody jsou vhodné podávat těm, kdo mají slabý a podrážděný žaludek.“
Zajímavosti: Maliny sloužily jako potrava již v době kamenné, o čemž svědčí pecičky z malin nalezené v neolitických kolových stavbách. Někdy nalezneme v malinách „červy“. Nejsou to však skuteční červi, ale larvy některých druhů hmyzu, které do zralých plodů kladou svá vajíčka (např. brouk malinovník).
Zdroj: Marta Knauerová, Čarovné bylinky, 1.vydání, 2008
Poskytovatel: Volksversand Versandapotheke s. r. o. Telefon + 420 482 323 205 , Telefax + 420 482 317 287
Jednatel: Roland Kulms
Copyright (c) 2014 Volksversand Versandapotheke s. r. o. |
|