Dobromysl obecná (Origanum vulgare)
Původ jména: Origanum – z řeckého oros = hora a ganó = skvím se, tedy ozdoba hor, vulgaris – latinsky obecný
Lidová jména: Dobrý mníšek, hadí strašidlo, červená lebeda, dobrá mysl, dobráček, divoká marjánka, oregano, zimní majoránka … Pro vysoce léčivou a uzdravující moc se dobromysli říkalo „dobrý mníšek“. Protože však její vůně měla také schopnost odpuzovat hmyz a hlavně „odhánět“ hady, lidé jí začali říkat „hadí strašidlo“.
Užití: Tato silně aromatická rostlina byla používána již ve starém Egyptě. Je to výborná rostlina medonosná, blízce příbuzná majoránce, dodnes sbíraná jako součást léčivých čajů, jako surovina pro výrobu léků a vonných silic. Čerstvá i suchá nať se využívá především v italské a francouzské kuchyni, známá jako koření „oregano“. Působí léčivě na neurózy a zevně je využívána proti revmatismu. Čaj z dobromysli se pije pro lepší zažívání, proti vnitřním infekcím, proti bolesti v krku a při kašli.
Zajímavosti: Olej z dobromysli se zpracovává do parfémů a do kosmetických přípravků. Usušené listy se zpracovávají do vonných směsí a celá květenství do suchých květinových vazeb. Z natě dobromysli lze získat trvanlivé hnědočervené barvivo, kterým se dříve barvila vlna.
Zdroj: Marta Knauerová, Čarovné bylinky, 1.vydání, 2008
Poskytovatel: Volksversand Versandapotheke s. r. o. Telefon + 420 482 323 205 , Telefax + 420 482 317 287
Jednatel: Roland Kulms
Copyright (c) 2014 Volksversand Versandapotheke s. r. o. |
|